Pressiteade: Eesti Tervishoiutöötajate Kutseliidu presidendi Iivi Luige pöördumine rahvusvahelise õdede päeva puhul

Eesti Tervishoiutöötajate Kutseliidu president Iivi Luik avaldas rahvusvahelise õdede päeva puhul Eesti avalikkusele pöördumise, kus ta toob välja õenduspersonali suurendamise vajaduse Eestis kui vananevas ühiskonnas. Lisaks toonitab ta vajadust vaadata üle õdede töökoormus, töötasud ja töötingimused.

Loe pöördumist täies mahus siin:

Head Eesti inimesed!

12 mai on rahvusvaheline õdede päev. Seda päeva tähistatakse alates 1965. aastast, et inimesed märkaksid õdede panust meie ühiskonnas. Tänavu võin öelda kõikide tervishoiutöötajate nimel, et õdede roll meie ühiskonnas on tähtsam kui kunagi enne. Juba mitu kuud järjest riskivad nad igapäevaselt oma eluga pandeemiavastase võitluse eesliinil, et meie tervishoiusüsteem toimiks ja me kõik oleksime hoitud.

2020 on ühtlasi õdede ja ämmaemandate aasta. Sel aastal pööratakse üha rohkem tähelepanu tervishoiusektori mitmekesisusele. Meditsiinisektor vajab järjest enam erinevaid töötajaid, sest meditsiiniline ravi muutub aina kõrgtehnoloogilisemaks ja sellest tulenevalt ka keerulisemaks. Koostöö erinevate spetsialistide vahel, kelle hulgas on nii IT kui ka epideemia kontekstis näiteks statistika pädevusega inimesed, annab parima tulemuse, mida väärib meie ühiskond. Kõige selle juures jääb õdede ja ämmaemandate roll hindamatuks, mis on aluseks haiglate ja tervisekeskuste toimimisele.

Meie vananev ühiskond vajab iga päevaga aina enam töötajaid, kes järjepidevalt kannaksid meie rahva tervise eest hoolt. Ühest küljest näitab vananev ühiskond meie märkimisväärseid saavutusi eluea pikendamisel. Paljudele eestimaalastele on nüüdseks tagatud väärikas vanadus, mida suudame pakkuda maailmatasemel meditsiiniabi kaudu. Samas, kui rahvastiku eluiga pikeneb, tekib juurde vajadusi ja ootusi, mida saavad täita ainult meie tublid õed koos teiste tervishoiutöötajatega.

Peame leidma kindla tasakaalu töökoormuste, töötasu ja töötingimuste vahel, et saaksime pakkuda ka edaspidi parimat tervishoiuteenust. Õdede oskused ja nende võimekus peavad saama rakendatud täiel määral nii Tallinnas, Kuressaares, Tartus, Narvas kui ka kõikjal mujal Eestis. 

Soovime õdede päevaks ja kõigiks järgnevateks päevadeks neile jõudu, jaksu ja edu! Aitäh teile teie asendamatu töö eest!

Iivi Luik
Eesti Tervishoiutöötajate Kutseliit
president