Avalik pöördumine moodustatava valitsuskoalitsiooni ja haigekassa nõukogu poole

Praegu lähtub haigekassa ravi rahastamisel mitte tegelikust ravivajadusest, vaid riigieelarve tasakaalust. Selle tagajärjel on kaks kuud enne aasta lõppu paljudes haiglates lepingud ületatud ja sel aastal saab anda ainult erakorralist abi. Ainuüksi Tartu ülikooli kliinikumis lükatakse edasi üle 400 patsiendi ravi.

Patsientidele tuleb tagada vajalik õigeaegne ja kvaliteetne arstiabi. Tervishoiuvaldkonna töötajaid ja tööandjaid esindavad liidud on nõus sõlmima üleriigilise kollektiivlepingu ainult juhul, kui on täidetud selleks vajalikud tingimused.

Tervishoiuteenuste kulud haigekassa eelarves ja raviasutustega sõlmitavate lepingute maht peab katma haigekassa poolt hinnatud tegeliku põhjendatud ravinõudluse ja raviteenuste hinnad sisaldama kõiki kvaliteetse arstiabi osutamiseks vajalikke kulusid.

Kahel järgmisel aastal on vaja taastada statsionaarse eriarstiabi maht vähemalt 2013.a tegelikult ravitud haigete arvu tasemel ja lepingumahtu ületava töö eest tasumisel jätta kehtima senised koefitsiendid: ambulatoorses ja päevaravis 0,7 ning statsionaarses ravis 0,3.

Vajaliku lisarahastuse saamiseks kasutatakse 2017. ja 2018.a haigekassa jaotamata kasumit maksimaalses haigekassa seadusega lubatud mahus ja jäetakse ära sotsiaalmaksu langetamine, säilitades seejuures riigieelarvesse planeeritud kompensatsioon haigekassale. Nelja aasta perspektiivis soovitame kaaluda ajutise töövõimetuse hüvitiste väljaviimist haigekassa eelarvest. Teeme loodavale valitsusele ettepaneku võtta võimalikult kiiresti vastu otsused tervishoiu rahastamise suurendamiseks, mis tagavad solidaarse ravikindlustussüsteemi jätkusuutlikkuse ja vajaliku kvaliteetse arstiabi kättesaadavuse tagamiseks Eesti elanikele. Tervishoiukriisi lahendamise võti on uue koalitsiooni kätes.

Eesti Arstide Liit
Eesti Tervishoiutöötajate Kutseliit
Eesti Õdede Liit
Eesti Haiglate Liit
Eesti Kiirabi Liit